כשרוצים להשתמש ביצירה צריך לקבל רישיון מבעל זכויות היוצרים והמבצעים ביצירה (לעיתים גם מבעלי זכויות אחרות, אבל כך בפוסטים נפרדים). כשיש כמה בעלי זכויות, חשוב לקבל רישיון מכולם.

תנאי רישיון קובעים מה מותר לעשות לפי הרישיון. כך, למשל, לעיתים הקלטה מסוימת של שיר (שיש בו זכות יוצרים, למחברי השיר, זכות יוצרים למפיקי ההקלטה וזכות מבצעים למבצע עצמו) שרוצים להשתמש בה לסרט, או לסדרת טלויזיה, מותרת לשימוש באתר של הגוף המשדר, אבל לא כוללת רישיון ברשתות חברתיות, או באתרים דוגמת יוטיוב.

חשוב לציין שהקלטת השיר מחדש, מחייבת תשלום תמלוגים ליוצרי השיר, אבל לא מחייבת קבלת רישיון. כך, פעמים רבות חברות פרסום או יוצרי סרטים, מקליטים ביצועים חדשים לשירים קיימים.

מקרה כזה קרה בסדרת הטלויזיה של כאן – שב”ס. את הפרק הראשון חתם השיר Across the universe/ בביצוע של פיונה אפל, מתום הסרט פלזנטוויל. ואכן באתר כאן מופיע השיר בסיום הפרק הראשון של הסדרה (מתחיל ב- 22:29)

לעומת זאת, בגירסה של הפרק המוצגת בעמוד של כאן ביוטיוב, מסתיים הפרק עם שיר חליפי שנוצר במיוחד לשם כך, המתאר את סיבת החלפת השיר. תקשיבו בעצמכם, ואם יש לכם שאלות, תשאלו, כאן באתר, בפייסבוק או פשוט תתקשרו.

https://youtu.be/F_RaNmwNr80?t=1354